Dentiwiki
Takto pracujú naši odborníci

Text s logom „overené“ znamená, že naši odborníci na starostlivosť o ústnu dutinu overili použité informácie na základe vedeckých štúdií a publikácií univerzít a štátnych inštitúcií a tieto texty vypracovali. Zároveň je náš záver založený na našich vlastných praktických skúsenostiach, recenziách zákazníkov a poznatkoch iných odborníkov.

Zdroje
 najlepšia chránička na zuby proti škrípaniu zubov

Top 5 najlepších chráničov proti nočnému škrípaniu zubami podľa výsledkov testov (2025)

Author Lianne Chaljart
Lianne Chaljart
 5. februára 2025
Overené
Veda
autori dentiwiki.

Dnes odpovedám na Madelininu otázku:

“Aký je najlepší chránič proti škrípaniu zubami? Funguje chránič zubov, ktorý si môžem vytvarovať sám, rovnako dobre ako na mieru prispôsobená dlaha od zubára?”

V posledných rokoch prebehlo veľa vedeckých výskumov v oblasti škrípania zubami. 

Škrípanie zubami môže vyvinúť na zuby tlak až 300 kilogramov. Zubná sklovina ľudí, čo škrípu zubami, sa tak opotrebúva až 20-krát rýchlejšie.

Otázkou teda nie je, či potrebujete chránič zubov, ale skôr aký typ chrániča a ako ho získať čo najrýchlejšie. Na základe odbornej literatúry, vykonaných testov, preskúmania štítkov a rád našich zubných špecialistov odpoviem na otázku:

Ktorý je najlepší chránič proti škrípaniu zubami?

Tento článok informuje o 5 najlepších chráničoch, ktoré bránia a predchádzajú škrípaniu zubami. Dozviete sa tiež, ktorým chráničom zubov sa je lepšie vyhnúť.

Dentálna dlaha od zubára alebo chránič, ktorý si vyformujete sami?

chránič na zuby proti bruxizmu.

Napriek tomu, že je dentálna dlaha na mieru od zubára riešením ako zabrániť škrípaniu zubami, je pochopiteľné, že pre väčšinu ľudí to nebude ich prvá voľba.

Dlaha od zubára totiž stojí od 200 do 300 Eur a trvá 6 až 8 týždňov, kým ju vyrobia. Je preto logické zvoliť si lacnejšie a rýchlejšie riešenie a kúpiť si chránič zubov, ktorý si sami vytvarujete.

Ale dajte si pozor! Nájdite si dostatok času na dôkladné preskúmanie vybraného produktu. Niektoré chrániče zubov môžu byť škodlivé a vo výnimočných prípadoch môžu dokonca spôsobiť aj otvorený zhryz.

Má chránič zubov označenie CE?

Bez ohľadu na to, pre aký chránič zubov sa rozhodnete, vždy by ste sa mali poriadne pozrieť na jeho pôvod a etiketu. Chránič zubov by mal mať označenie CE a mal by pokrývať všetky zadné zuby. Keď zuby nie sú v kontakte s protiľahlými zubami tak sa zdvihnú od kosti, až kým sa nestretnú s protiľahlou stranou.

Spomínam to, pretože internet je plný, necertifikovaných a veľmi lacných chráničov zubov.

Preto je pri výbere veľmi dôležité dbať na kvalitu. Chránič proti škrípaniu zubami budete nosiť v ústach priemerne 7 hodín denne a práve cez ústa toho najviac vstrebávame do tela. Nechceli by ste predsa nosiť v ústach chránič, ak nie je zverejnený materiál, z ktorého je produkt vyrobený, a teda jeho bezpečnosť nemôže byť zaručená.

najlepšia chránička na zuby proti škrípaniu zubov.

Upozornenie

Mali by ste byť opatrní aj v prípade, že obal vyzerá profesionálne. Mnoho veľkých internetových obchodov ponúka veľké množstvo chráničov na zuby. Ak sa však pozriete pozorne tak zistíte, že väčšina chráničov je rovnaká a jediné, čo je odlišné, je obal. Tieto chrániče na zuby sa často kupujú z veľkoobchodov za menej ako 10 centov.

Ktoré chrániče zubov sú bezpečné?

Našťastie sú na trhu cenovo dostupné chrániče zubov, ktoré sú šetrné k zubom. Navrhli ich lekári a môžete si ich prispôsobiť doma.

Vynikajúcim príkladom je SOVA Aero Nightguard od švédskeho lekára Jana Akervalla.

Tento ultratenký chránič zubov je rovnako kvalitný ako dentálne dlahy a je z mnohých dôvodov oveľa lepšou voľbou ako bežné chrániče zubov.

Vedecky overené

Vedecká štúdia Michiganskej Univerzity dokázala, že SOVA Aero chránič proti nočnému škrípaniu zubami je rovnako účinný ako dentálna dlaha, ale je oveľa pohodlnejší.

Navyše, spoločnosť SOVA už 3 roky po sebe vyhrala súťaž o najlepší produkt Dental Advisor’s Best Product Award - najprestížnejšie ocenenie pre výrobcov dentálnych produktov na svete.

Ako rozoznáte bezpečné chrániče zubov od tých, ktoré sú menej bezpečné?

V spolupráci s fyzioterapeutom a čeľustným ortopédom redaktori otestovali 29 chráničov úst podľa nasledujúcich kritérií: 

  • 100%-ne ochráni zuby pred nadmerným tlakom škrípania zubami. Dobrý chránič zabráni aj samotnému škrípaniu.

  • tenké skusové povrchy a je pohodlný, takže aj zabudnete, že ho máte nasadený.

  • Pokrýva aj zadné zuby a udržuje čeľusť v prirodzenej polohe.

  • Dá sa ľahko a rýchlo na mieru prispôsobiť.

  • Má označenie CE a neobsahuje BPA, PVC, ftaláty ani latex. (Pozor na lacné chrániče zubov.)

  • Pokiaľ možno, nie je vyrobený z plastu EVA (ľahko sa zlomí alebo sa olúpu kúsky plastu), ale z pevného a biologicky rozložiteľného materiálu.

  • Zabezpečuje, aby sa sliny mohli dostať do dlahy a von z dlahy k zubom, aby nehrozilo riziko vzniku kazov.

Na základe týchto kritérií bolo vybraných nasledovných 5 najlepších chráničov zubov:

Prvé miesto: SOVA Aero chránič proti škrípaniu zubami, najlepší výsledok

sova aero night guard bruxizm.

SOVA Aero Nightguard od švédskeho lekára Jana Akervalla vyniká, lebo spĺňa všetky kritériá. Tento chránič zubov je náš víťaz.

  • SOVA Aero je jediný chránič zubov na svete, ktorý je ultra tenký, vysoko odolný a opätovne tvarovateľný, aby zabezpečil dokonalé prispôsobenie. Nevypadáva a umožňuje vám počas nosenia rozprávať a piť.

  • Okrem toho je SOVA Aero jediným chráničom úst vyrobeným z biologicky odbúrateľného polyméru a nie z materiálu EVA, ktorý väčšina ľudí rýchlo rozhryzie. Vyžiadali sme si oficiálny certifikát.

  • SOVA Aero obsahuje perforácie. Vďaka týmto dierkam môžete počas tvarovania jemne vytvárať podtlak, aby chránič pevne priliehal.

  • Perforácie presmerujú tlak do deformačných zón, čo pomôže znížiť škrípanie zubov a bolesť.

  • Toto dierovanie zároveň zaisťuje, aby sa sliny dostali aj priamo k zubom. Chrániče zubov, ktoré izolujú zuby, zvyšujú riziko vzniku zubného kazu.

  • Nezávislá štúdia Michiganskej Univerzity dokázala, že SOVA chráni zuby rovnako dobre ako dlaha vyrobená zubným lekárom, ale poskytuje pritom oveľa viac pohodlia.

  • Na rozdiel od väčšiny chráničov zubov má SOVA Aero označenie CE a vyrába sa v USA a nie v Číne. Takže si môžete byť na 100% istí, že materiál je bezpečný a že vám chránič zubov nepokazí skus.

  • SOVA neobsahuje žiadne pochybné zložky, ako sú BPA alebo iné škodlivé zmäkčovadlá. Taktiež nie sú použité latex, PVC ani ftaláty.

  • Spoločnosť poskytuje mimoriadne služby: SOVA Aero má totižto 100%-nú záruku vrátenia peňazí.

Záver: SOVA Aero Nightguard chránič zubov je jednoznačne našim favoritom. Je najlepším riešením pre ľudí, ktorí nechcú míňať peniaze na drahé dlahy od zubára, no zároveň hľadajú spoľahlivý a efektívny produkt.

Máte záujem o chránič proti nočnému škrípaniu zubov SOVA? Ďalšie informácie nájdete na stránke Freshz.sk.

Nižšie nájdete aj krátku videoprezentáciu o spoločnosti SOVA.

Druhé miesto: Dentek Professional Fit

Chránič zubov spoločnosti Dentek sa umiestnil na druhom mieste. Dentek Professional Fit je jedným z najpredávanejších chráničov, ale zároveň je na trhu oveľa dlhšie ako SOVA. 

Dentek Professional Fit má svoje výhody aj nevýhody.

Veľkou výhodou je, že Dentek Professional Fit sa skladá z 2 vrstiev: z mäkkej a tvrdej vrstvy. Mäkká vrchná vrstva je tam kde hryziete, a tvrdá spodná vrstva sa nachádza v mieste, kde sa zuby navzájom dotýkajú. Preto veľmi príjemne sedí, porovnateľne s profesionálnou dlahou od zubára.  

Keďže Dentek je zložený na 20% z materiálu EVA a je oveľa hrubší, umiestnil sa na druhom mieste a SOVA zostáva favoritom. EVA je bezpečný a flexibilný materiál, ale rýchlo sa opotrebuje. Keďže Dentek má 2 vrstvy, tieto majú tendenciu sa po čase oddeliť, čo vás prinúti kúpiť si nový chránič. To sa nestáva pri chráničoch zubov, ktoré nie sú vyrobené z EVA. 

Tretie miesto: SOVA Max Nightguard 2,4 mm

sova max night guard.

SOVA Aero 1,6 mm má aj hrubšiu verziu, SOVA Aero Max s hrúbkou 2,4 mm. SOVA Max má rovnaké výhody ako SOVA Aero, ale je určený najmä pre ľudí, ktorí uprednostňujú hrubší chránič zubov. 

Viac o SOVA Max nájdete  TU.

Štvrté miesto: Dentek Comfort Fit proti dennému zatínaniu čeľustí

Štvrté miesto patrí Dentek Comfort Fit.

Keď sa naň pozriete zblízka tak uvidíte, že tento chránič zubov nepokrýva zuby v zadnej časti úst. Preto je podľa mňa vhodný iba pre ľudí, ktorí trpia zatínaním čeľustí počas dňa.

Veľkou výhodou je, že tieto chrániče zubov (každé balenie obsahuje dva chrániče) netreba variť. Sú pripravené na použitie.

Keďže SOVA Aero je oveľa tenší a dá sa použiť aj proti zatínaniu čeľustí, väčšina ľudí si radšej vyberie SOVA Aero než Dentek.

Piate miesto: Chránič zubov ReduFresh

Chránič zubov ReduFresh je vyrobený na základe formy, ktorú musíte vyrobiť a poslať spoločnosti. Takto je zaistené, že chránič dokonale sedí. Nevýhodou je však, že si formu musíte vyrobiť sami z materiálu, ktorý vám spoločnosť poslala. To môže zle dopadnúť, najmä ak nemáte s tvarovaním dlahy skúsenosti.

Ďalšou nevýhodou je, že výroba a doručenie chrániča zubov môže trvať až tri týždne. Počas tejto doby si zuby nijako nechránite pred škrípaním.

Chrániče zubov ako SOVA Aero, ktoré je možné použiť priamo alebo si ich môžete doma vyformovať, majú oproti ReduFresh jednoznačne výhodu.

Aktualizácia z 27. februára 2025. Spoločnosť ReduFresh už neexistuje.

Zhrnutie nášho testu 29 chráničov zubov.

Ak trpíte škrípaním zubov, je dôležité, aby ste začali nosiť chránič zubov čo najskôr. Bruxizmus má ničivý dopad na vaše zuby. Bez ohľadu na to, aký druh chrániča si vyberiete, mali by ste sa podľa rád v tomto článku uistiť, že ide o bezpečný výrobok.

Nenechajte sa zmiasť pekným balením alebo veľmi nízkou cenou. Nočné chrániče SOVA Aero (1,6 a 2,4 mm) spĺňajú všetky požiadavky a majú dobrý pomer ceny a kvality.

A keďže výrobca okrem všetkých výhod poskytuje aj 100%-nú záruku vrátenia peňazí, považujeme SOVA Aero za jednoznačne najlepšiu voľbu.

SOVA Aero si môžete objednať na stránke Freshz.sk