Strata farby

Žltý, tmavozelený alebo hnedastý vzhľad zubov je zvyčajne spôsobený procesom nazývaným zmena farby zubov. Vo všeobecnosti existujú dve typy zmeny sfarbenia: vnútorná a vonkajšia zmena farby zubov. Vnútorná zmena farby nastáva, keď sa mení hrúbka alebo štruktúra vrstiev zubov. Vonkajšie sfarbenie je spôsobené vonkajšími vplyvmi a je zvyčajne viditeľné na zube [1]. Pre lepšie pochopenie toho, ako to funguje, je dobré poznať základnú stavbu zuba.

Z čoho sa skladá zub?

Zub pozostáva z viacerých vrstiev, no vo všeobecnosti však hovoríme o 2 častiach; vnútorná a vonkajšia časť. Vnútorná časť sa nazýva dentín a je bohatá na bielkoviny. Okrem toho obsahuje 70% fosforečnanu vápenatého vo forme hydroxyapatitu. Vonkajšia časť zuba, nazývaná sklovina, je mineralizované tkanivo obsahujúce asi 97 % hydroxyapatitu[1].

Starnutie

Hydroxyapatit je teda hlavnou zložkou zuba. Je bezfarebný/biely. Vonkajšia časť zuba (sklovina) má bielu farbu, ale s pribúdajúcim vekom sa opotrebováva, a preto sa zmenšuje. Vďaka tomu je dentín (vnútorná časť zuba) viditeľnejší. Čím viditeľnejší je dentín, tým tmavší je vzhľad zubov [2]. Tento proces je známy ako jeden z typov vnútorného sfarbenia. Výsledkom je, že s pribúdajúcim vekom je vzhľad zubov tmavší a žltší [2].

Lieky

Zuby môžu taktiež zožltnúť alebo ztmavnúť pri užívaní určitých typov liekov. To môže byť spojené s vnútorným alebo vonkajším zafarbením. Niektoré typy liekov a fluoridových doplnkov spôsobujú vnútornú zmenu farby. Tento proces straty belosti zubov sa zvyčajne vyskytuje počas rastu zuba a môže byť teda viditeľný najmä u detí [3], [5].

Vonkajšie sfarbenie spôsobené liekmi je reprezentované zubnými škvrnami, ktoré môžu byť kovové alebo nekovové v závislosti od lieku, ktorý ste užili. Kovové škvrny sú často spôsobené doplnkami železa alebo ústnymi vodami obsahujúcimi soli medi [4], [5]. Preto je dobré dávať si pozor na obsah ústnej vody a poriadne skontrolovať, či sú soli medi súčasťou jej zložiek. Napríklad ústna voda MiBrush Whitening Mouthwash neobsahuje soli medi ani žiadne iné škodlivé zložky.

Jedlo a nápoje

Okrem toho je farba zubov ovplyvnená aj konzumáciou určitých potravín a nápojov. Ide napríklad o víno, čaj a sladkosti. Navyše, návyky ako fajčenie môžu mať tiež významný vplyv na farbu zubov. Jedlá, nápoje a fajčenie prispievajú k tvorbe škvŕn na zuboch, ktoré ničia ich krásny biely vzhľad[2].

Hygiena

Jedným z faktorov spôsobujúcich tvorbu škvŕn na zuboch je zlá hygiena. Správna každodenná starostlivosť je nevyhnutná pre udržanie zdravého ústneho prostredia. Zuby by sa mali čistiť aspoň 2-krát denne. Pravidelné čistenie zubnou kefkou, čistenie medzizubných priestorov a vyplachovanie ústnou vodou pomáha predchádzať tvorbe škvŕn na zubnej sklovine.

Ako účinne vybieliť žlté alebo tmavé zuby?

Existuje veľa rôznych možností na bielenie zubov. Môžete sa rozhodnúť buď pre bielenie zubov v ambulancii, ktoré vykonáva zubný lekár, alebo pre domáce bielenie zubov. Najlacnejšou možnosťou je domáce bielenie zubov, ale buďte opatrní. Snažte sa venovať čas tomu, aby ste si boli vedomí zložiek produktov na bielenie zubov, ktoré budete používať. Najlepšou možnosťou, ktorá naozaj funguje, je súprava na bielenie zubov, ktorá pozostáva z bieliaceho prípravku PAP v kombinácii s remineralizačnými prvkami na udržanie zdravých zubov. Na základe rozsiahleho výskumu zložiek produktov dostupných na trhu bola Sada na domáce na bielenie zubov JuliBrite tou najzdravšou, najefektívnejšou a cenovo najvýhodnejšou možnosťou.

 

Želáme Vám veľa šťastia a správnych rozhodnutí pri hľadaní tej správnej možnosti pre Vás. Nezabudnite dať na prvé miesto svoje dentálne a celkové zdravie. To je predsa základom na to, aby bol váš úsmev zdravý a krásny po celé roky!

 

Uistite sa, že informácie, ktoré čítate, sú úplne spoľahlivé a vychádzajú z odborných a vedeckých štúdií. Viac o téme nájdete v nasledujúcich zdrojoch:

1 Apple, M. et al., (2019, September). A critical review of modern concepts for teeth whitening. PubMed Central (PMC). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6784469/​​

 

2 Algarni, A. A. et al., (2018). Trend-analysis of dental hard-tissue conditions as function of tooth age. PubMed. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29800639/

 

3 Kumar, A.  et al., (2011, September 13). Drug-induced discoloration of teeth: An updated review – Arun Kumar, Vijay Kumar, Janardhan Singh, Anita Hooda, Samir Dutta, 2012. SAGE Journals. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0009922811421000

4 Hosdurga, R. (2013, January 2). (PDF) Extrinsic stains and management: A new insight. ResearchGate. https://www.researchgate.net/publication/265169002_Extrinsic_stains_and_management_A_new_insight

 

5 Thomas, M., & Denny, C. (2014). Medication-related tooth discoloration: A review. ResearchGate. https://www.researchgate.net/publication/264393077_Medication-related_tooth_discoloration_A_review